Jan
2020
Feb
2020
Mar
2020
Apr
2020
May
2020
Jun
2020

York Golf Club Ltd - Calendar - Jul 2020


Time Name
Mon 6 Jul
 07:00   Colin Lawler (Member)
 07:10   George Matthews (Member)
 07:20   Terry Gills (Member)
 07:30   David Maddison (Member)
 07:40   Peter Hall (Member)
 07:50   Roy Kilner (Member)
 08:00   Cowley Ryan (Member)
 08:10   Peter Lawson (Member)
 08:20   Sarah Anderson (Member)
 08:30   Mike Norman (Member)
 08:40   Peter Curran (Member)
 08:50   Anthony Bruce (Member)
 09:00   Paul Bratley (Member)
 09:10   John Bewley (Member)
 09:20   Gerald Jackson (Member)
 09:30   Judy Baines (Member)
 09:40   Brendan Walsh (Member)
 09:50   Barry Thompson (Member)
 10:00 - 11:50   Course Closed - Top Dressing Greens (Closed)
 12:00   Chris Metcalfe (Member)
 12:10   Bob Nicholls (Member)
 12:20   David Clarke (Member)
 12:30   Norman Smith (Member)
 12:40   Richard Shouksmith (Member)
 12:50   John Clark (Member)
 13:00   Ian Barnett (Member)
 13:10   Steve Perry (Member)
 13:20   Allen Rutter (Member)
 13:30   Ian Lyall (Member)
 13:40   John Leadbetter (Member)
 14:00   Paul Deo (Member)
 14:10   Dr Willie C J Gray (Member)
 14:20   Peter Hales (Member)
 14:30   Alasdair Fraser (Member)
 14:40   Ian Samms (Member)
 14:50   Keith Hamilton (Member)
 15:00   Barbara Tetley (Member)
 15:10   Stephen Loynes (Member)
 15:20   Simon Pratt (Member)
 15:30   Thomas Batty (Member)
 15:40   Bryan Pinder (Member)
 15:50   Ben James (Member)
 16:00   Daniel Clarkson (Member)
 16:10   Sandra Valentine (Member)
 16:20   Matthew Swaddle (Member)
 16:30   Jonathan Brown (Member)
 16:40   Oliver James (Member)
 16:50   Joy Hunter (Member)
 17:00   Keith Thornton (Member)
 17:10   Jeff Winter (Member)
 17:20   Richard Delves (Member)
 17:30   Kyle Consterdine (Member)
 17:40   Ben Burdett (Member)
 17:50   James Allon (Member)
 18:00   Judith McGuire (Member)
 18:10   Michael Barnie (Member)
 18:20   Graeme Kyle (Member)
 18:30   Jamie Varley (Member)
 18:40   Matthew Day (Member)
 18:50   Gordon Orr (Member)
 19:00   Dean Richardson (Member)
 19:10   David Hough (Member)
 19:20   Michael Bruce (Member)
 19:30   Martin Shann (Member)
Tue 7 Jul
 07:00   Colin Lawler (Member)
 07:10   David Spencer (Member)
 07:20   Craig Hannath (Member)
 07:30   John Fielding (Member)
 07:40   David Gilbertson (Member)
 07:50   George Parker (Member)
 08:00   John Turner (Member)
 08:10   Geoffrey Mortimer (Member)
 08:20   Stephen Loynes (Member)
 08:30 - 12:10   Swan 3 / Stableford Q (Ladies Competition)
 12:20 - 12:30   9 Hole Stableford Q (Ladies Competition)
 12:40   Gary Beal (Member)
 12:50   Mike Wasinski (Member)
 13:00   George Berg (Member)
 13:10   Sean Miller (Member)
 13:20   Mark Chidley (Member)
 13:30   Mike Cross (Member)
 13:40   Dean Richardson (Member)
 13:50   Olly Long (Member)
 14:00   Oliver James (Member)
 14:10   O'Brien James (Visitor)
 14:20   John Enos (Member)
 14:30   Graeme Tosney (Member)
 14:40   Roy Kilner (Member)
 14:50   Tony Markham (Member)
 15:00   Andrew Swales (Member)
 15:10   Grant Norton (Member)
 15:20   Barbara Tetley (Member)
 15:30   Howell Trophy KO (Mens Match)
 15:40   William Pepper (Member)
 15:50   Niels Elrod (Member)
 16:00   Derek Satterthwaite (Member)
 16:10   Gerald Woodcock (Member)
 16:20   Nigel Dolling (Member)
 16:30   Mark Yardley (Member)
 16:40   Jason Bryan (Member)
 16:50   Matt Smith (Member)
 17:00   Matthew Bramwell (Member)
 17:10   Mark Embleton (Member)
 17:20   George Sykes (Member)
 17:30   Harry Middleton (Member)
 17:40   George Middleton (Member)
 17:50   Brendan Walsh (Member)
 18:00   Liam Coughlin (Member)
 18:10   Michael Barnie (Member)
 18:20   Mick Pipe (Member)
 18:30   Matt Taylor (Member)
 18:40   David Hough (Member)
 18:50   Murphy Riddell (Member)
 19:00   Eliiott Pritchard (Member)
 19:10   Phillip Bushell (Member)
 19:20   Jonathan Hardy (Member)
Wed 8 Jul
 07:00 - 18:10   July Midweek Stableford (Mens Competition)
 18:20   Oliver James (Member)
 18:30   David Gilbertson (Member)
 18:40   David Wilkinson (Member)
 18:50   Ed Carey (Member)
 19:00   John Kirby (Member)
 19:10   Michael Bruce (Member)
Thu 9 Jul
 07:00   Gary Usher (Member)
 07:10   David Spencer (Member)
 07:20   Scott Cursley (Member)
 07:30   Gerry White (Member)
 07:40   Ken Easthope (Member)
 07:50   Raymond Quinn (Member)
 08:00   John Turner (Member)
 08:10   Eric Hayhurst (Member)
 08:20   George Parker (Member)
 08:30   Bernie Carter (Member)
 08:40   Alec Brown (Member)
 08:50   Ladies KO (Ladies Competition)
 09:00   David Barlow (Member)
 09:10   John Bewley (Member)
 09:20   Colin Sanderson (Member)
 09:30   Captains Charity Challenge (Member)
 09:40   Lady Grant Lawson (Ladies Competition)
 09:50   Ladies KO (Ladies Competition)
 10:00   Eastwood Trophy (Ladies Competition)
 10:10   Sue Horsley (Member)
 10:20   Dean Richardson (Member)
 10:30   Paul Hepworth (Visitor)
 10:40   Barbara Webster (Member)
 10:50   Neil Grant (Member)
 11:00   Angela Barnett (Member)
 11:10   Penny Donaldson (Member)
 11:20   Steve Perry (Member)
 11:30   George Middleton (Member)
 11:40   Kevin Morris (Member)
 11:50   Maria Parks (Member)
 12:00   Rosemary Adams (Member)
 12:10   Rob Taylor (Member)
 12:20   Chris Balmer (Member)
 12:30   Kevin Burn (Member)
 12:40   Elaine Magee (Member)
 12:50   David Blacketer (Member)
 13:00   Ashley Heys (Member)
 13:10   Chris Metcalfe (Member)
 13:20   Andrew Forman (Member)
 13:30   Richard Flanagan (Member)
 13:40   Jonathan White (Member)
 13:50   Miranda Stephenson (Member)
 14:00   Christine Hoyles (Member)
 14:10   John Nixon (Member)
 14:20   John Temple (Member)
 14:30   Sandra Valentine (Member)
 14:40   Jennifer Cockill (Member)
 14:50   Daniel Clarkson (Member)
 15:00   John Bertolaso (Member)
 15:10   Michael Wash (Member)
 15:20   Alex Pepper (Member)
 15:30   Steve Robertson (Member)
 15:40   Martin Simpson (Member)
 15:50   Oliver James (Member)
 16:00   Jacob Kirby (Member)
 16:10   Paul Allon (Member)
 16:20   Felix Adams (Member)
 16:30   Howell Trophy (Mens Competition)
 16:40   David Stroughair (Member)
 16:50   Stephen Andrew (Member)
 17:00   Adam Verrill (Member)
 17:10   Richard Briggs (Member)
 17:20   Harry Middleton (Member)
 17:30   Tom Mills (Member)
 17:40   Mark Hough (Member)
 17:50   Liam Coughlin (Member)
 18:00   David Edwards (Member)
 18:10   Andy Carlton (Member)
 18:20   Naithan McBride (Member)
 18:30   Andrew Hough (Member)
 18:40   Martin Shann (Member)
 18:50   Joe Foggin (Member)
 19:10   Jonathan Hardy (Member)
Fri 10 Jul
 07:00   Darren Hart (Member)
 07:10   Rob Smith (Member)
 07:20   Simon Curran (Member)
 07:30   Scott Cursley (Member)
 07:40   Stuart MacKellar (Member)
 07:50   Peter Hall (Member)
 08:00   Peter Curran (Member)
 08:10   Gerald Jackson (Member)
 08:20   Graham Walker (Member)
 08:30   Roy Kilner (Member)
 08:40   Paul Bratley (Member)
 08:50   Ladies KO (Ladies Competition)
 09:00   Eastwood Trophy (Ladies Competition)
 09:10   Ladies KO (Ladies Competition)
 09:20   Lady Captain (Member)
 09:30 - 11:10   Royal Signals GS (Society)
 11:20 - 11:30   Hillsborough GC (Visitor)
 11:40   Howell Trophy (Mens Competition)
 11:50   Alasdair Fraser (Member)
 12:00   Thomas George Snr (Member)
 12:10   David Clarke (Member)
 12:20   Stephen Elliott (Member)
 12:30   Norman Smith (Member)
 12:40   Peter Burnett (Member)
 12:50   Stan Rogers (Member)
 13:00   Martyn Bradshaw (Member)
 13:10   Jane McArthur (Member)
 13:20   Peter Kelly (Member)
 13:30   Lady Grant Lawson (Ladies Competition)
 13:40   David Valentine (Member)
 13:50   Richard Flanagan (Member)
 14:00   David Kowalski (Member)
 14:10   Hilary Bogue (Member)
 14:20   Philippa Ashley (Member)
 14:30   Christopher Hopton (Member)
 14:40   Alan Hunter (Member)
 14:50   Stephen Leveson (Member)
 15:00   Ben James (Member)
 15:10   Martin Ashley (Member)
 15:20   Anthony Jacks (Member)
 15:30   Barbara Tetley (Member)
 15:40   Rodney Walsh (Member)
 15:50   Mick Collins (Member)
 16:00   Captain (Member)
 16:10   Allen Rutter (Member)
 16:20   Joe Tiplady (Member)
 16:30   Matthew Bramwell (Member)
 16:40   Felix Adams (Member)
 16:50   Jon Butler (Member)
 17:00   Matthew Hull (Member)
 17:10   Sandra Valentine (Member)
 17:20   Rory Watson (Member)
 17:30   Matthew Day (Member)
 17:40   Andrew Reed (Member)
 17:50   Ben Burdett (Member)
 18:00   Paul Allon (Member)
 18:10   Mark Hough (Member)
 18:20   Mark Metcalfe (Member)
 18:30   Freddy Batchelor-Collins (Member)
 18:40   Bryan Pinder (Member)
Sat 11 Jul
 07:00 - 17:30   Wardrop Cup (Mixed Competition)
 17:40   Eliiott Pritchard (Member)
 17:50   Jonathan Porter (Member)
 18:00   Oliver James (Member)
 18:10   David Gilbertson (Member)
 18:20   Ben Burdett (Member)
Sun 12 Jul
 07:00 - 09:50   Wardrop Cup (Mixed Competition)
 10:00 - 11:30   Paterson Trophy (Ladies Competition)
 11:40 - 11:50   Ladies KO (Ladies Competition)
 12:00   Alice Pepper (Member)
 12:10   Thomas George Snr (Member)
 12:20   William Pepper (Member)
 12:30   Martin Ashley (Member)
 12:40   Elaine Magee (Member)
 12:50   Mike Marshall (Member)
 13:00   Martyn Bradshaw (Member)
 13:10   David Wilkinson (Member)
 13:20   Mary Duffield (Member)
 13:30   Gavin Greenbank (Member)
 13:40   Brendan Walsh (Member)
 13:50   Wilson Bowl (Mens Competition)
 14:00 - 15:10   Gedge Bowl & Junior Stableford 4 (Junior Competition)
 15:20   Rosemary Cranidge (Member)
 15:30   Joy Hunter (Member)
 15:40   John Enos (Member)
 15:50   Simon Wigdahl (Member)
 16:00   Jules Hughes (Member)
 16:10   John Kirby (Member)
 16:20   Ronan Barry (Member)
 16:30   Maureen Turnbull (Member)
 16:40   Oliver James (Member)
 17:00   Gordon Orr (Member)
 18:40   Pat Fletcher (Member)
Mon 13 Jul
 10:00   Ladies KO (Ladies Competition)
 10:40   Town M (Visitor)
 13:00   Ware Cup (Mens Competition)
 17:00   Wilson Bowl (Mens Competition)
Tue 14 Jul
 08:30 - 12:30   Paterson Trophy (Ladies Competition)
 12:40 - 12:50   9 Hole Stableford Q (Ladies Competition)
 15:30   Captain's Charity Challenge (Charity)
Wed 15 Jul
 09:30   Captains Charity Challenge (Member)
 10:20 - 11:20   Alan Higgins (Society)
 16:30   Ladies KO (Ladies Competition)
Thu 16 Jul
 08:00 - 16:00   Senior Open No 2 (Open Competition)
Fri 17 Jul
 09:40   Mark Shepherd (Visitor)
 10:00   Long Handicap (Mens Competition)
 14:30 - 15:50   Magee (Society)
Sat 18 Jul
 07:30 - 07:48   Course Closed - No Play Allowed (Closed)
 07:57 - 10:03   Annual Strokeplay Club Championship (Mens Competition)
 10:12 - 10:50   Course Closed - No Play Allowed (Closed)
 11:00 - 11:30   MATCH Ladies W/E Vs Rawdon (Ladies Match)
 12:34 - 12:52   Course Closed - No Play Allowed (Closed)
 13:01 - 15:07   Annual Strokeplay Club Championship (Mens Competition)
 15:16 - 15:52   Course Closed - No Play Allowed (Closed)
Sun 19 Jul
 10:00 - 11:10   Swan 4 / Stableford Q (Ladies Competition)
 14:00 - 14:50   Junior Comp 6 (Junior Competition)
Mon 20 Jul
 09:30   Captain's Charity Challenge (Member)
 09:45 - 11:00   CSSC Yorkshire (Society)
 17:00   Ware Cup (Mens Competition)
Tue 21 Jul
 08:30 - 12:30   Stableford Q (Ladies Competition)
 12:40 - 12:50   9 Hole Stableford Q (Ladies Competition)
Wed 22 Jul
 11:10   Abbeydale GC (Visitor)
 14:00 - 14:40   Gents V Headingley (Mens Match)
Thu 23 Jul
 08:00 - 14:30   Seniors Cup (Mens Competition)
 14:40   Ladies KO (Ladies Competition)
Fri 24 Jul
 10:00 - 10:40   Bellwood Group (Society)
 14:00   Captains Charity Challenge (Member)
 17:00 - 17:50   Nine N Dine (Mixed Competition)
Sun 26 Jul
 06:00    (Closed)
 10:30 - 12:00   Swan Final - Lady Capts Charity (Ladies Competition)
Mon 27 Jul
 11:30 - 11:40   Glencor - Muncaster (Visitor)
 14:20 - 16:30   David Hough (Society)
Tue 28 Jul
 10:00 - 15:00   Ladies Invitation Day (Ladies Competition)
Wed 29 Jul
 11:30   D Savagar (Guest/Member)
Thu 30 Jul
 10:00 - 11:30   MATCh Ladies V Gents (Mixed Match)
Fri 31 Jul
 09:30   Captains' Charity Challenge (Charity)
 10:30 - 10:40   Edmonds (Visitor)
 10:50   Newmarket G.S. (Society)
 11:00 - 11:40   Newmarket GS (Society)
 14:10 - 14:20   Edmonds (Visitor)



  Online Booking Software provided by BRS Golf Systems