Filey Golf Club Filey Golf Club
HOME
Jan
2021
Feb
2021
Mar
2021
Apr
2021
May
2021
Jun
2021
Jul
2021

Filey Golf Club - Calendar - Aug 2021


Time Name
Mon 2 Aug
 07:45   Michael Jack (Member)
 07:52   Bill Massey (Member)
 08:00   Stephen Richardson (Member)
 08:07   Neil Womersley (Member)
 08:15   Jeff Smith (Member)
 08:30   Carl Sutcliffe (Member)
 08:37   Stephen Wood (Member)
 08:45   Mike Cockerill (Member)
 08:52   Adrian Cooke (Member)
 09:00   Mike Hope (Member)
 09:07   Dennis Wood (Member)
 09:15   Chris Sutton (Member)
 09:22   James Kirby (Member)
 09:30   Edward Drewery (Visitor)
 09:37   Dan Gore (Visitor)
 09:45   Les Moxon (Member)
 09:52   Dave Carrington (Visitor)
 10:00 - 11:00   Seniors V Malton & Norton (Reserved)
 11:07 - 11:30   North Yorkshire GS (Visitor)
 11:37   Eric Fellows (Passport)
 11:45   Mark Barber (Member)
 11:52   Chris Hough (Sponsor)
 12:00   Roy Squires (Member)
 12:07   brett Breckon (2 Fore 1 (Maximum 8 Players))
 12:15   Joshua Bateson (Visitor)
 12:30   Garry Pickup (Member)
 12:37   Mark Rose (Member)
 12:45   Jimmy McMillan (Member)
 13:00   Ian Micklethwaite (Visitor)
 13:22   George Grant (Member)
 13:30   John Martin (Member)
 13:45   John Jones (Visitor)
 14:00   Josh Welburn (Member)
 14:07   Kevin Brown (Member)
 14:30   Nigel Moore (Member)
 15:15   Michael Bagley (Member)
 16:15   Luke Beaver (Member)
 18:00   Paul Barnes (Member)
Tue 3 Aug
 07:15   Carl Sutcliffe (Member)
 07:30   Arthur Berry (Member)
 08:07   Brian Cox (Member)
 08:45   Adrian Cooke (Member)
 08:52   Simon Walton (Member)
 09:00   Men's Preference Time (Reserved For Members)
 09:07   David Tindall (Member)
 09:15 - 09:30   Men's Preference Time (Reserved For Members)
 09:45   Caroline Chambers (Revelstoke Hotel)
 09:52   Dave Carrington (Visitor)
 10:07 - 11:30   Medal (Competition)
 11:37   Geoff Sutcliffe (Passport)
 11:45 - 11:52   Stuart Moncrief (Passport)
 12:00   Greenwood (Reciprocal)
 12:30   Jenny King (Visitor)
 13:00   Jon Chant (Passport)
 13:30   Keith Dunn (Visitor)
 14:00   Mickie Walmsley (Member)
 14:30   Carla Pawson (Member)
 15:00   Kevin Alker (Member)
 15:30   Paul Scott (Member)
Wed 4 Aug
 07:52   David Bond (Member)
 08:00   Kevin Lacey (Member)
 08:07   Kevin Vasey (Member)
 08:15   Keith Blake (Member)
 08:22   John Hill (Member)
 08:30   Robin Conner (Member)
 08:37   Brian Cox (Member)
 08:45   Eddie Burton (Member)
 08:52   Jeff Smith (Member)
 09:00   Colin Bastow (Member)
 09:07   Howard Scothern (Member)
 09:15   Philip Hopwood (Member)
 09:30   Ian Hill (Visitor)
 09:37   Arthur Berry (Member)
 10:00 - 11:00   Members' Clutch (Reserved)
 11:07   Postill (Visitor)
 11:15   Paul Priestly (Visitor)
 11:22   stuart Priestly (Visitor)
 11:30 - 11:37   Andy Allott (Visitor)
 11:45   Jimi Lowthorpe (Visitor)
 12:00 - 12:30   Tour De Yorks (Society)
 12:37   John Atkinson (Reciprocal)
 12:45   Peacock (Visitor)
 13:45   Margaret Lee (Member)
 15:00   Garry Pickup (Member)
 16:45   Carl Sample (Member)
 17:00   Gary Wardell (Member)
 17:30   Stephen Pratt (Member)
Thu 5 Aug
 07:00   Carl Sutcliffe (Member)
 07:30   Arthur Berry (Member)
 08:40   Chris Sutton (Member)
 08:50   M Cockerill (Member)
 09:00 - 09:10   Ladies' Open AM / AM Stableford (Reserved)
 09:20 - 14:00   Ladies' Open AM / AM Stableford (Open Competition)
 14:10   Ladies' Open AM / AM Stableford (Competition)
 14:20 - 14:30   Ladies' Open AM / AM Stableford (Open Competition)
 14:40   Ladies' Open Am / Am Stableford (Open Competition)
 14:45   Ladies' Open Am / Am Stableford (Reserved)
 15:00   Wilkinson (YUGC Card)
 17:00   Dale Penn (Member)
 17:30   Chris Grainger (Member)
Fri 6 Aug
 08:00   Kevin Lacey (Member)
 08:15   Jeff Smith (Member)
 08:30   Carl Sutcliffe (Member)
 08:37   Jonathon Taylor (Member)
 09:00   David Connell (Member)
 09:15   Philip Hopwood (Member)
 09:30   Malcolm Davison (Member)
 09:45   Mike Parker (Member)
 10:15   Paul Roberts (Member)
 10:30 - 10:45   Amanda Dunlop (Passport)
 10:52 - 11:00   Stuart Stephenson (Reciprocal)
 11:07   David Tindall (Member)
 11:15   Nigel Jones (Member)
 11:30   Dave Gilbank (Member)
 11:45   Roy Squires (Member)
 11:52   Meremen (Visitor)
 12:00 - 12:30   James Jeynes (Visitor)
 12:45 - 13:30   Will Davies (Society)
 14:00   Richard Robinson (Member)
 14:37   Neil Turnbull (Member)
 14:45   David Perkins (Member)
 15:30   Simon Walton (Member)
 15:37   John Rhodes (Member)
 16:00   Terry Hamby (Visitor - Twilight Golf)
 16:15 - 16:45   Scratch League (Competition)
Sat 7 Aug
 07:00   Barrie Jones (Member)
 07:30 - 11:22   Medal Qualifier (Competition)
 11:30 - 12:07   Paul Myers (White Rose Society)
 12:15   Bob Bacon (Passport)
 12:22   Connor Adsett (Visitor)
 12:30 - 13:52   Medal Qualifier (Competition)
 14:00   Andrew Spencer (Ultimate Golf Experience (UGE))
 14:07 - 17:00   Medal Qualifier (Competition)
Sun 8 Aug
 08:00   David Bradshaw (Member)
 08:07   John Barrett (Member)
 08:15   Robin Conner (Member)
 09:00   Michael Pennock (Member)
 09:30   Patricia Nicholson (Member)
 09:37   Pam Hardaker (Member)
 09:52   Colin Bastow (Member)
 10:00   Guy Nicholson (Member)
 10:07   Robert Wharton (Member)
 11:30 - 11:37   Josh Taylor (Reciprocal Snainton)
 11:52   Kate Cameron (Passport)
 12:00   Cooper (Revelstoke Hotel)
 12:07 - 12:15   Julie Oates (Visitor)
 12:22 - 12:45   Alan Chambers (Visitor)
 13:00   Codmon (YUGC Card)
Mon 9 Aug
 08:00   Bill Massey (Member)
 08:15   Jeff Smith (Member)
 08:30   Carl Sutcliffe (Member)
 08:52   Mike Cockerill (Member)
 09:00   Mike Hope (Member)
 09:07   Dennis Wood (Member)
 09:15   Stephen Wood (Member)
 09:22   Adrian Cooke (Member)
 09:30   James Kirby (Member)
 09:37   Nigel Jones (Member)
 09:45   Les Moxon (Member)
 10:00 - 11:00   Seniors V Driffield (Reserved)
 16:07   Steven Bennett (Member)
Tue 10 Aug
 09:00 - 09:30   Men's Preference Time (Reserved For Members)
 10:07 - 11:30   Ladies' Preference Time (Reserved For Members)
 11:37 - 11:45   Billingham (Revelstoke Hotel)
Wed 11 Aug
 10:00 - 11:00   Members' Clutch (Reserved)
Thu 12 Aug
 09:00 - 09:30   Men's Preference Time (Reserved For Members)
 10:07 - 11:07   Ladies' Preference Time (Reserved For Members)
 11:15   Elliott Simmonds (Passport)
Fri 13 Aug
 10:15   Peter Knowles (Visitor)
 11:00 - 11:22   Oldfield (Revelstoke Hotel)
 11:30 - 11:45   Gary Kemp (Passport)
 11:52   Conner (Reciprocal)
Sat 14 Aug
 10:00 - 12:00   Jt. Presidents/Mrs Williams Cup (Reserved)
 12:07   Neil Moir (Passport)
 12:15 - 12:30   Ludlow (Revelstoke Hotel)
 12:37   Hensor (Revelstoke Hotel)
 12:45   Paul Butler (Visitor)
 13:00 - 14:00   Members' Preference Time (Reserved For Members)
Sun 15 Aug
 11:30   TonyWalsh (Reciprocal)
Mon 16 Aug
 10:00 - 11:00   Seniors V Selby (Reserved)
 12:00   Ian Hughes (Visitor)
 12:15   Alan Ashbee (YUGC Card)
Tue 17 Aug
 09:00 - 09:30   Men's Preference Time (Reserved For Members)
 10:00   Main (Revelstoke Hotel)
 10:07 - 10:22   Ladies' Preference Time (Reserved For Members)
 10:30 - 12:07   Ladies' Scarcroft Exchange (Reserved)
 12:15 - 12:30   Ladies' Scarvcroft Exchange (Reserved)
 12:37   Stephen Convey (Revelstoke Hotel)
 12:45 - 13:00   Philip Williams (Passport)
 13:30   Jim Clayton (Passport)
Wed 18 Aug
 07:30 - 09:52   Medal Qualifier (Competition)
 10:00 - 11:00   Members' Clutch (Reserved)
 11:07 - 11:15   Graham Jenkinson (Passport)
 11:22 - 11:30   John Carr (Visitor)
 11:37 - 16:45   Medal Qualifier (Competition)
Thu 19 Aug
 09:00 - 09:30   Men's Preference Time (Reserved For Members)
 10:07 - 11:07   Elizabeth Trophy (Competition)
 11:15 - 11:22   Norman Hunnam (Passport)
 11:30   Alan Watkins (Passport)
Fri 20 Aug
 10:52   Walter Evans (Revelstoke Hotel)
 11:00 - 11:22   Wagstaff (Revelstoke Hotel)
 11:30 - 11:37   Kevin Waller (Passport)
 11:45   Ian Simpson (Passport)
 15:00   Fraser Uptmon (Visitor)
Sat 21 Aug
 07:30 - 11:30   Royal Crescent Cup (Competition)
 11:37 - 11:45   Mr Heaney (Revelstoke Hotel)
 12:00   Tommy Markham (Visitor)
 12:07 - 12:22   Scarborough N/Cliff GC (Reciprocal)
 12:30 - 16:30   Royal Crescent Cup (Competition)
Sun 22 Aug
 07:30 - 11:22   Victory Cup (Competition)
 11:30 - 11:45   Ian Fawcett (Passport)
 11:52 - 12:07   Kevin Hancock (Passport)
 12:15 - 12:30   Rocket (Revelstoke Hotel)
 12:37 - 12:45   Mr Connely (Revelstoke Hotel)
 12:52 - 16:30   Victory Cup (Competition)
Mon 23 Aug
 10:00 - 11:00   Seniors V Middlesbrough (Reserved)
 11:30 - 11:37   Bristow (Revelstoke Hotel)
 12:52   Diane Higgins (Passport)
Tue 24 Aug
 09:00 - 09:30   Men's Preference Time (Reserved For Members)
 09:45   Paul Repetto -Lee (Visitor)
 10:07 - 11:30   Vera Wise - Round 1 (Competition)
 11:37 - 11:45   Malcom Elliott (Revelstoke Hotel)
 11:52   Alan West (Passport)
 12:00   Bill HOughton (Passport)
Wed 25 Aug
 07:30 - 07:50   Seniors' Open AM / AM Stableford (Reserved)
 08:00 - 15:30   Seniors' Open AM / AM Stableford (Open Competition)
 15:40 - 16:00   Seniors' Open AM / AM Stableford (Reserved)
Thu 26 Aug
 09:00 - 09:30   Men's Preference Time (Reserved For Members)
 10:07 - 11:07   Vera Wise - Round 2 (Competition)
 11:30   Jane Ashby (Visitor)
 13:30 - 14:15   Duncan Beal (Visitor)
Fri 27 Aug
 09:30 - 10:00   RAGS (Visitor)
 10:15 - 10:22   Umberto Piazza (Passport)
 10:30 - 10:52   Barry Embleton (Visitor)
 11:30 - 11:52   Hopewell (Revelstoke Hotel)
 13:15 - 13:45   RAGS (Visitor)
Sat 28 Aug
 07:30 - 16:15   Mitchell Shield (Competition)
Sun 29 Aug
 08:30 - 14:00   Invitation Day 2 (Reserved)
Mon 30 Aug
 10:00 - 11:00   Seniors' Clutch (Reserved)
 11:15 - 11:37   S Pickerill (Passport)
 11:45 - 12:00   Graham Nelson (Passport)
Tue 31 Aug
 09:00 - 09:30   Men's Preference Time (Reserved For Members)
 10:07 - 11:30   Audrey Robinson Trophy (Competition)
 11:37   Lawson (Revelstoke Hotel)
 11:45   Lynne Walder (Passport)
 11:52   Julie Hutchins (Passport)



  Online Booking Software provided by BRS Golf