Edzell Golf Club
HOME

Edzell Golf Club - Calendar - Next 28 days


Time Name
Mon 1 May
 07:37    (Member)
 07:45   Alan Gordon (Member)
 07:52   Ian B Low (Member)
 08:00   Gordon Cryle (Member)
 08:07   David Cameron (Member)
 08:15   Philip Bonnamy (Member)
 08:22   Stephen Balfour (Member)
 08:30   Hans Kakebeeke (Member)
 08:37   Sandy Petrie (Member)
 08:45   William M Allan (Member)
 08:52   Steven Peacock (Member)
 09:00   Robert Powell (Member)
 09:07   Alan Cunningham (Member)
 09:15   David J Stewart (Member)
 09:22   Georgie M Middleton (Member)
 09:30   Brian Titmuss (Member)
 09:37   Norma Stewart (Member)
 09:45   Isabel Middleton (Member)
 09:52   William Tait (Member)
 10:00 - 10:22   Barclay Mackay (Society)
 10:30 - 11:45   Seniors v Ballater (Reserved)
 11:52   Eric Ladbrook (Member)
 12:00   Frazer MacIntosh (Member)
 12:15   Murray May (Member)
 12:30   Nick Yates (Member)
 13:00    (Visitor)
 13:15   Roderick Kinghorn (Member)
 13:22   Carol Kinghorn (Member)
 13:30   Neil Walker (Member)
 13:52   Alexander J Strachan (Member)
 14:00   William Taylor (Member)
 14:07   George Anderson (Member)
 14:15   Andrew Mann (Member)
 14:22   Gary Mutch (Member)
 15:30   Hamish McLauchlan (Member)
 15:45    (Visitor)
 15:52   Scott McMillan (Member)
 16:00   Martin Shearer (Member)
 16:22   Alex Cruickshank (Member)
 16:30   Andrew Cooper (Member)
 16:37   Philip Barlow (Member)
 16:45   Emslie Collier (Member)
 16:52   Robert Cruickshank (Member)
 17:00   Alister Watson (Member)
 17:07   Fred Taylor (Member)
 17:15   Alastair Morgan (Member)
 17:22   William Barr (Member)
 17:30   Ewan Duthie (Member)
Tue 2 May
 07:00 - 07:22    (Closed)
 07:30 - 15:00   Senior 4 Ball Open (Open Competition)
 15:30   David MacKinnon (Member)
 15:37   Kay McAllister (Member)
 16:30   Bruce Farquharson (Member)
 17:00   Barry Thomson
 17:07   Martin Shearer (Member)
 17:30   Russell Scott (Member)
Wed 3 May
 07:22   Maurice Hadden (Member)
 07:30   Jim Manson (Member)
 07:37   Ken Bruce (Member)
 07:45   Murray Stewart (Member)
 07:52   Ian Low (Member)
 08:00   Roy McGregor (Member)
 08:07   Iain Gibb (Member)
 08:15   Stephen Balfour (Member)
 08:22   David Cameron (Member)
 08:30   Roderick Arthur (Member)
 08:37   Philip Bonnamy (Member)
 08:45   Tom Somerville (Member)
 08:52   Stuart Lockhart (Member)
 09:00   Gordon Smith (Member)
 09:15   Ronald Harper (Member)
 09:22   Allan Stewart (Member)
 09:30   Brian Titmuss (Member)
 09:37   Ian Gillanders (Member)
 09:45   Neil McIntosh (Member)
 09:52   David A Birse (Member)
 10:00   Michael Walton (Member)
 10:07   Henry Timmons (Member)
 10:15   Steven Peacock (Member)
 10:22   Richard Brown (Member)
 10:30   Peter Walls (Member)
 11:00   Nick Yates (Member)
 12:00   Charles Gray (Member)
 12:30   Grant Wilson (Member)
 12:52   Len Salariya (Member)
 13:00   Mark Angus (Member)
 13:07   Sandy Petrie (Member)
 13:15   John Adams (Member)
 13:22   Christopher Batchelor (Member)
 13:30   Ian Anderson (Member)
 13:45   Catherine M Horne (Member)
 14:00   David Flin (Member)
 15:15   Philip Barlow (Member)
 16:00 - 18:00   Stableford (Competition)
Thu 4 May
 08:15   Mary Rose Harkin (Member)
 08:22   Jim Lonie (Member)
 08:30    (Member)
 08:37   Neil Henderson (Member)
 08:45   Alison Campbell (Member)
 09:00 - 10:45   Mather Lamb Trophy (Stableford) (Reserved)
 11:15   Robert Hutcheon (Member)
 12:30   James Cargill (Member)
 13:00 - 13:30   Mather Lamb Trophy (Stableford) (Reserved)
 15:00   Iain Young (Member)
 15:15   Philip Barlow (Member)
 16:30   Grant Farquharson (Member)
 16:37   David Ramsay (Member)
 16:45 - 17:15   Mather Lamb Trophy (Stableford) (Reserved)
 17:37   Stewart Wight (Competition)
Fri 5 May
 08:15   Ian Low (Member)
 08:30   David Mealls (Member)
 08:37    (Member)
 08:45   Steven Peacock (Member)
 08:52    (Member)
 09:00   Andrew Cowley (Member)
 10:15   Denis Daun (Member)
 12:52   Sandy Glennie (Member)
 13:00 - 13:07    (Member)
 16:00   Philip Barlow (Member)
 16:30   Tony Storey (Member)
Sat 6 May
 07:00 - 13:52   Monthly Medal & SGH Qualifier (Competition)
 14:00 - 14:30   Junior Medal (Reserved)
 15:00   Neil Henderson (Member)
Sun 7 May
 08:30   Sandy Watt (Member)
 09:00   Douglas Petrie (Member)
 09:15   Neil Henderson (Member)
 10:15 - 10:22   David Thomas (Society)
 10:30   Malcolm Wright (Society)
 11:00   Nared Konsapp (Member)
 13:00   Fiona Bruce (Member)
Mon 8 May
 07:45   Murray Stewart (Member)
 07:52   Alan Gordon (Member)
 08:00   Gordon Cryle (Member)
 08:07   David Cameron (Member)
 08:15   Philip Bonnamy (Member)
 08:22   Ian Low (Member)
 08:30    (Member)
 08:37   Joseph Samson (Member)
 08:45   Steven Peacock (Member)
 09:30   Brian Titmuss (Member)
 09:37   Allan Stewart (Member)
 09:45   David J Stewart (Member)
 12:30   Jill Clark (Competition)
 13:30    (Visitor)
 15:00   Ronald Harper (Member)
 16:30   Charles Thomson (Member)
 16:52   Robert Cruickshank (Member)
 17:00   Alister Watson (Member)
 17:07   Fred Taylor (Member)
Tue 9 May
 08:52   Charles W Allison (Member)
 09:00 - 10:00   Seniors v Ladies (Reserved)
 17:00 - 17:37   Willock Bowl v Carnoustie Dalhousie (Reserved)
Wed 10 May
 09:37 - 09:52   Links Hotel (Society)
 10:30 - 10:37   Bill Ross (Society)
 11:00 - 12:15   Seniors v Royal Aberdeen (Reserved)
 13:00    (Member)
 14:00 - 14:15   Red House Hotel (Society)
 16:00 - 18:00   Medal Sweep (Competition)
Thu 11 May
 09:00 - 10:45   Medal & 1st Qual. Championship & Shield (Reserved)
 13:00 - 13:45   Medal & 1st Qual. Championship & Shield (Reserved)
 14:00    (Member)
 16:45 - 17:30   Medal & 1st Qual. Championship & Shield (Reserved)
 17:37   David MacFarlane (Competition)
Fri 12 May
 09:30    (Member)
 12:30 - 12:37   Bill Tinto (Society)
 13:30    (Visitor)
Sat 13 May
 07:00 - 13:52   Coronation Rosebowl (1st Round) (Competition)
 14:00 - 14:30   Junior Medal (Reserved)
 14:37 - 14:45   Bill Tinto (Society)
Sun 14 May
 07:00 - 07:22    (Closed)
 07:30 - 14:30   Open Texas Scramble (Open Competition)
 14:37 - 14:45   Bill Tinto (Society)
Mon 15 May
 10:00 - 13:45   SVLGA Northern (Reserved)
Tue 16 May
 10:00 - 10:45   SVLGA Northern (Reserved)
 14:30 - 14:52   SVLGA Northern (Reserved)
Wed 17 May
 09:30    (Member)
 16:00 - 18:00   Stableford Sweep (Competition)
Thu 18 May
 09:00 - 10:45   Medal & 2nd Qual. Championship & Shield (Reserved)
 11:00 - 11:37   Seniors v Meldrum House (Reserved)
 11:52 - 12:00   Alan White (Society)
 13:00 - 13:45   Medal & 2nd Qual. Championship & Shield (Reserved)
 16:45 - 17:30   Medal & 2nd Qual. Championship & Shield (Reserved)
Fri 19 May
 10:00   Ian G Farquhar (Competition)
 10:30 - 10:45   George Christie (Society)
 17:00   Nicholas Holloway
Sat 20 May
 07:00 - 13:52   Coronation Rosebowl (2nd Round) (Competition)
 14:00 - 14:30   Junior Medal (Reserved)
Sun 21 May
 08:30   Ian MacPhail (Visitor)
 10:30 - 11:52   Aberdeenshire Cricket Club (Society)
 13:30 - 15:00   Kennedy-Mather Quaich Marital Foursomes (Reserved)
Mon 22 May
 09:30 - 10:00   Jim O'Donnell (Society)
 11:45 - 12:45   Coronation Foursomes (Reserved)
 14:30 - 15:00   Jim O'Donnell (Society)
 17:00 - 17:15   Coronation Foursomes (Reserved)
Tue 23 May
 10:15 - 10:30   Farren (Society)
 11:30 - 11:37   Worswick (Society)
 13:15 - 14:00   Luffness Group (Society)
 17:30 - 17:52   Strathmore League (Reserved)
Wed 24 May
 09:30 - 10:15   Luffness Group (Society)
 10:22 - 10:30   David McNiven (Society)
 16:00 - 18:00   Stableford Sweep (Competition)
Thu 25 May
 09:00 - 10:45   RSSPCC Putter & 3rd Qual Champ&Shield (Reserved)
 11:00 - 12:00   Seniors v Forfar (Reserved)
 12:15 - 12:22   Worswick (Society)
 12:30 - 12:37    (Visitor)
 13:00 - 13:30   RSSPCC Putter & 3rd Qual Champ&Shield (Reserved)
 13:37 - 14:07   Royal Highland Show Directors (Society)
 16:45 - 17:30   RSSPCC Putter & 3rd Qual Champ&Shield (Reserved)
Fri 26 May
 09:22   Glenesk Hotel (Society)
 09:30 - 10:15   Hailes Golf Club (Society)
 10:30 - 10:37   Colin Bradbury (Society)
 11:00 - 11:52   Mackie Mann Party (Society)
 12:00 - 13:07   Plumbase (Society)
 13:52 - 14:22   Total (Society)
 14:30 - 15:15   Hailes Golf Club (Society)
Sat 27 May
 07:00 - 10:22   Panmure Medal (Competition)
 10:30   Panmure Medal (Visitor)
 10:37 - 13:52   Panmure Medal (Competition)
 14:00 - 14:30   Junior Medal (Reserved)
 14:37 - 15:00   Maureen Manns (Society)
Sun 28 May
 10:30    (Visitor)
 11:00 - 11:22   Maureen Manns (Society)
 11:30 - 12:00   Aberdeen Petroleum Club (Society)
Mon 29 May
 09:00 - 12:00   Jim Findlay Senior Invitational (Reserved)
 12:15   David Glen (Society)
 13:22    (Visitor)
 13:30 - 14:00   Ladies v Downfield (Reserved)
 14:07    (Member)
 14:15 - 14:52   John Bennett (Society)



  Online Booking Software provided by BRS Golf