http://www.bansteaddowns.co.uk/

Banstead Downs Golf Club - 1st Tee - Calendar - Jul 2019


Time Name No.
Mon 1 Jul
 07:48 - 09:32   Old and Bold Stableford & Cole Bowl (Competition)  1 
 10:28 - 11:00   Afternooners (Reserved)   
Tue 2 Jul
 08:12 - 11:00   Ladies General Play (Reserved)  1 
Wed 3 Jul
 08:12 - 11:56   Old and Bold Invitation (Competition)   
 12:28 - 13:00   Swindle (Reserved)  1 
 13:32   Alan Pooley (Competition)  4 
 14:20   David Heasman (Competition)  3 
Thu 4 Jul
 13:00 - 14:12   ICS Golf Day (Society)   
Fri 5 Jul
 07:48 - 08:28   EMRU (Reserved For Members)   
 10:28 - 11:00   Afternooner (Reserved)   
 12:28 - 13:16   Swindle (Reserved)  1 
Sat 6 Jul
 07:40 - 11:32   Centenary Rosebowl & Langford Putting (Competition)   
 12:20 - 12:52   Afternooners (Reserved)   
 13:00 - 14:20   Centenary Rosebowl & Langford Putting (Competition)   
Sun 7 Jul
 07:00 - 11:32   Members General Play (Reserved)   
 12:52 - 14:04   Mixed v Mannings Heath (Team)   
 15:32 - 16:28   Surrey Course Raters (Reserved)   
Mon 8 Jul
 07:48 - 08:20   EMRU (Reserved For Members)   
 08:28 - 09:24   Old and Bold v Woodcote park (Team)  1 
 10:28 - 11:00   Afternooners (Reserved)   
Tue 9 Jul
 08:12 - 10:28   Ladies (Reserved)   
 10:44 - 11:24   Ladies (Reserved)   
 11:32 - 13:00   Epsom Away Day (Society)   
 13:56 - 15:00   Junior Competition (Reserved)   
Wed 10 Jul
 07:48 - 08:28   EMRU (Reserved For Members)   
 09:48 - 10:20   Afternooners (Reserved)   
 10:28 - 11:32   Ladies v Sutton Green (Team)   
 12:28 - 13:00   Swindle (Reserved)  1 
Thu 11 Jul
 09:00 - 10:12   Maloneys Golf Day (Society)   
 11:00 - 11:32   Evergreens (Reserved)  2 
 12:04 - 13:16   Maloneys Golf Day (Society)   
 13:56 - 15:08   Maloneys Golf Day (Reserved)   
Fri 12 Jul
 07:48 - 08:28   EMRU (Reserved For Members)  1 
 10:28 - 11:00   Afternooner (Reserved)   
 12:28 - 13:16   Swindle (Reserved)  1 
Sat 13 Jul
 07:00 - 08:52   Members General Play (Reserved)   
 09:00 - 10:04   Club v Woodcote park (Team)   
 10:12 - 11:32   Members General Play (Reserved)   
 12:28 - 13:00   Afternooners (Reserved)   
 13:08   Lady Capt Pro Challenge (Reserved)   
 13:16   Alan Higgs (Competition)  4 
 13:32   Louis Jones (Competition)  3 
 15:32   Michael Day (Competition)  3 
Sun 14 Jul
 07:00 - 10:52   Dean Shield (Competition)   
 11:00 - 11:32   Ladies Invite a Friend (Team)   
Mon 15 Jul
 07:48 - 08:04   Warren Can Medal & Trevor parker Trophy (Competition)  1 
 08:12 - 09:32   Warren Can Medal & Trevor Parker Trophy (Competition)   
 10:28 - 11:00   Afternooners (Reserved)   
 12:44 - 13:40   John Ling Team vs Cuddington (Team)   
Tue 16 Jul
 08:12 - 11:00   Ladies Stableford (Competition)   
 13:56 - 14:28   Junior Competition (Team)   
Wed 17 Jul
 07:48 - 08:28   EMRU (Reserved For Members)   
 10:28 - 11:00   Afternooners (Reserved)   
 12:28 - 13:00   Swindle (Reserved)  1 
Thu 18 Jul
 08:28 - 09:32   NatWest GS (Society)   
 13:48 - 14:28   Natwest GS (Society)   
Fri 19 Jul
 07:48 - 08:28   EMRU (Reserved For Members)   
 10:04   Lady Capt Pro Challenge (Reserved)   
 10:28 - 11:00   Afternooner (Reserved)   
 12:04 - 12:52   Swindle (Reserved)  1 
 13:00 - 14:04   Club v Betchworth (Team)  1 
Sat 20 Jul
 07:32 - 08:36   John Atkin Club Championship (Reserved)   
 08:44 - 11:32   Members General Play (Reserved For Members)  1 
 11:40 - 12:12   Afternooners (Reserved)   
 12:36 - 13:16   John Atkin Championship (Reserved)   
 15:00   artisan (Team)   
 15:08 - 15:40   artisans (Team)   
Sun 21 Jul
 07:32 - 07:56   John Atkin Championship (Reserved)   
 08:04 - 10:52   Members General Play (Reserved For Members)   
 11:00 - 11:32   Ladies GB Beaker (Reserved)   
 12:20 - 12:52   John Atkin Club Championship (Reserved)   
 13:00 - 14:04   Bennett Cup - Family Foursomes Stablefor (Competition)   
Mon 22 Jul
 07:48 - 08:20   EMRU (Reserved For Members)   
 08:28 - 09:32   Old and Bold v Kingswood (Team)   
 10:28 - 11:00   Afternooners (Reserved)   
Tue 23 Jul
 08:12 - 11:32   Ladies General Play (Reserved)   
 13:56 - 14:44   Junior Competition (Reserved)   
Wed 24 Jul
 07:00 - 11:00   Mixed Midweek Stableford (Competition)  1 
 12:28 - 13:00   Swindle (Reserved)  1 
Thu 25 Jul
 09:56   Val Cookman (Competition)  2 
 11:00 - 11:32   Evergreens (Reserved)   
 13:48 - 14:36   OKC Golf Society (Society)   
Fri 26 Jul
 07:48 - 08:28   EMRU (Reserved For Members)   
 10:28 - 11:00   Afternooners (Reserved)   
 12:28 - 13:16   Swindle (Reserved)  1 
Sat 27 Jul
 07:00 - 17:40   Club Pro Am Course Closed (Competition)   
Sun 28 Jul
 07:00 - 11:40   Div 1 Medal, Divs 2&3 Stableford & Ladie (Competition)   
 11:48 - 14:04   Div 1 Medal, Divs 2&3 stableford & Ladie (Competition)   
Mon 29 Jul
 07:48 - 08:28   EMRU (Reserved)   
 10:28 - 11:00   Afternooners (Reserved)   
Tue 30 Jul
 08:12 - 11:32   Ladies General Play (Reserved)   
 13:56 - 15:00   Junior Competition (Reserved)   
Wed 31 Jul
 07:48 - 08:28   EMRU (Reserved)   
 10:28 - 11:00   Afternooners (Reserved)   
 12:28 - 13:00   Swindle (Reserved)   


BRS Golf Online Booking Software   Online Booking Software provided by BRS Golf Systems